top of page

W cieniu środkowego palca

Taki był tytuł książki Andrzeja Bułata, znakomitego felietonisty i zasłużonego członka Rotary, a był on bohaterem kolejnego spotkania „Pro arte” tym razem jako wybitna postać, która po tragicznej śmierci przeszła do  historii jako wzór dziennikarstwa i jak sie okazało człowieka.

Przez wiele lat był autorem znakomitych felietonów pisanych pod pseudonimem Aleksander Malak, dla których czytelnicy często kupowali  „Gazetę Wrocławską” o czym mówili we wspomnieniach Przyjaciele z Rotary, Profesorowie i wspaniała Rodzina. Prywatnie był to człowiek skromny i  uczciwy, co nie było łatwe kiedy było się redaktorem także w tzw trudnych czasach.

Wartość intelektualna, atmosfera listopadowego spotkania Pro arte”, którego gospodarzem był Rotary Club  Wrocław Centrum była niezwykła i każdy mógł wyjść nie tylko ze zbiorem ciekawych felietonów, ale i z osobista refleksja, a obecni na sali twórcy i dziennikarze przede wszystkim.  Na specjalnie wydanej ulotce był bardzo aktualny napis „Zyskuje najwięcej ten, kto najlepiej służy innym”.

Pro Arte Andrzej Bułat.jpg

Andrzej Bułat (ur. 22 sierpnia 1948 w Środzie Śląskiej, zm. 2 listopada 2020 we Wrocławiu) – dziennikarz prasowy, prezes i redaktor naczelny „Gazety Robotniczej”. Później przekształconej w „Gazetę Wrocławską”. W dzienniku tym pracował od 1072 roku, po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim; redakcją kierował przez trudny okres przekształceń po likwidacji RSW Prasa. Autor felietonów pisanych pod pseudonimem Aleksander Malak (1986–2020).

 

W czasie studiów pisał dla tygodnika „itd”, a także działał w teatrze Nawias we Wrocławiu (tam poznał swoją żonę, Jolę). Autor książki (razem z Wacławem Dominikiem) o obozie koncentracyjnym w Miłoszycach, na podstawie którego Telewizja Polska nakręciła reportaż filmowy („… a mogił szukajcie po polach”, TVP 1980). W 1993 roku wywalczył dla „Gazety Wrocławskiej” tytuł Bezbłędnej Gazety, wygrywając w „Dyktandzie” – Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym. Członek założyciel klubu Rotary we Wrocławiu, przez kilka lat kierownik, a w kadencji 2007/2008 prezydent klubu Rotary Wrocław–Centrum.

 

Zagorzały czytelnik i miłośnik książek. Znawca kuchni i smakosz. Amator grzybów i chodzenia po lesie. Autor scenariusza (pod pseudonimem Małym Smirnoff) trzynastoodcinkowego komediowego serialu kulinarnego Co Ty wiesz o gotowaniu? (TV Polsat 2000). Prywatnie skromny i uczciwy do bólu. Ojciec Zuzanny, Katarzyny i Tomasza, dziadek Iwa, Miłosza i Zosi.

bottom of page