Niebywały mistrz! Niebywałe organy!

Marta Tryniszewska

25 kwietnia 2023

25 kwietnia mieliśmy ogromną przyjemność poznać osobiście dr hab. Piotra Rojka, prof. AMKL i wysłuchać w Bazylice Św. Elżbiety we Wrocławiu kilku utworów, wykonanych na NOWYCH organach, bowiem barokowe dzieło mistrza Michaela Englera zostało zniszczone przez pożar w latach 70-tych ub. wieku; pożar ten strawił wówczas sporą część wyposażenia kościoła. Dlatego w swoim wystąpieniu profesor nie szczędził opowieści o organach, ich funkcji oraz o ich wykonawcach. W specjalnie powstałej na czas ich renowacji pracowni rzeźby przy ul. Sokolniczej we Wrocławiu, 23 artystów wywodzących się z wrocławskiego środowiska plastycznego: rzeźbiarze, modelarze, pozłotnicy, szklarze, malarze, snycerze i odlewnicy zrobili wszystko, żeby jak najlepiej odtworzyć niebywałe organy niebywałego twórcy! Zrobili to doskonale, ale czy wiecie, ile złota zużyto na ich odbudowę? 5 kg! I one odżyły. I urzekają ich dźwięki i głosy wydobywające się z tak potężnego instrumentu. Przeżyliśmy prawdziwą duchową ucztę!

wrocławskie organy 4.jpg
wrocławskie organy 3.jpg
wrocławskie organy 1.jpg
wrocławskie organy 2.jpg

Marta Tryniszewska jest członkiem RC Wrocław Centrum i prezydentką elekt kadencji 2023/2024. Działała w ruchu Rotaract, w tym między innymi w Rotaract Club Wrocław–Centrum. W klubie od 2016 roku. Ukończyła Wydział Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim, z wykształcenia internacjolog, pracuje w korporacji Credit Suisse Poland Sp. z o.o.