top of page

Pro Arte – cenna inicjatywa Rotary

Anna Piwowarska-Nasz

Pażdziernik  2022

Nic tak nie łączy ludzi jak w wspólne działania w sferze kultury. Pomysł  na spotkania wrocławskich klubów Rotary pod hasłem Pro Arte” stał się nowoczesną idea i zaowocował na wszystkich możliwych poziomach. Ostatnio wrocławscy Rotariane mieli okazje poznać Indie, honorowego konsula tego kraju,którym jest Kartikey Johri jego wspaniałą zonę Polkę i magie święta Diwali

Początek

Ustanowienie Konsulatu honorowego Indii we Wrocławiu nastąpiło 1 lutego 2018 roku na terenie województw, w dziedzinie kultury,  edukacji ,gospodarki i działalności charytatywnej. W ciągu kilku lat hasło sformułowane przez konsula Honorowego Republiki Indii brzmiące „naszym celem jest budowa największego na świecie mostu miedzy Wrocławiem a Indiami” stało się realne i widoczne, czego osobiście doświadczyli uczestnicy spotkania z cyklu „Pro Arte w restauracji Masala 18. 10.2022, które prowadził znany dziennikarz Jarosław Kret z myślą przewodnią „Moje Indie”.W trakcie tego wspaniałego wieczoru każdy mógł poznać kraj tak odległy i tak bliski zarazem dzięki staraniom pary ludzi przekuwających osobiste szczęście na dzielenie się tym ze światem. Magia Divali…chyba nie tylko.

Divali

To święto, które scala i jednoczy nie tylko rodziny, ale i lokalne społeczności. To są liczne zabawy, parady, występy artystów. A wspaniale jedzenie, obok światła, jest najważniejszym elementem leczącym wszystkich. To wyjątkowe święto domy, urzędy, świątynie mosty i drzewa sa udekorowane w tym czasie milionem lampek. Tak jest na całym świecie gdzie mieszkają Hindusi. To święto symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem, światła nad ciemnością, wiedzy nad ignorancja. To niezwykle święto stało się pretekstem do zorganizowania imprezy Pro Arte. Zaproszeni goście był zachwyceni organizacją, i atmosferą uroczystości, której inicjatorem był prezydent Rotary Wrocław Centrum Janusz Cymanek . Wiele osób po raz pierwszy dowiedziało się o działalności konsulatu tak krótkiej i tak owocnej.

 

Indyjski tramwaj

Z okazji 75 rocznicy niepodległości Indii zaprojektowany specjalnie na te okazje im. "Dobrego Maharadży". Wrocław to miasto tolerancyjne gotowe przyjąć każdego tak jak indyjscy maharadżowie którzy podczas II wojny światowej bez wahania uratowali tysiące polskich dzieci. Dziś tramwaj przypomina o tym.

 

Kultura i Edukacja

Warsztaty dla dzieci, także niepełnosprawnych i utworzenie studiów podyplomowych jogi klasycznej klasycznej  przy zakładzie  filologii indyjskiej to kolejne  przykłady skutecznych działań konsula i jego współpracowników z zona na czele. Te studia jogi lasycznej to jedne z pierwszych na świecie na uczelni publicznej.

Anna Piwowarska-Nasz jest członkiem RC Wrocław Centrum i jest współautorką książki „Kompas Rotary”, napisanej na 25-lecie RC Wrocław Centrum, a tytuł tekstu „ Wymiana młodzieży to fenomen” pochodzi z artykułu Tadeusza Płuzińskiego, który jako pierwszy z wielkim powodzeniem organizował wymianę młodzieży do różnych krajów świata.

bottom of page